Kako molekularna biologija može postati dječja igra

Autor teksta: Anja Batel

Dugogodišnja stručnjakinja u području znanosti, sada svoje znanje prenosi kao nastavnica kemije u srednjoj školi. Nakon uspješnog diplomiranja molekularne biologije i doktoriranja na Medicinskom fakultetu u Splitu, odlučila je ostvariti svoju strast prema edukaciji. Osim što predaje, Anja uživa u organizaciji događaja i konferencija te već desetljećima sudjeluje u popularizaciji znanosti.

Datum objave:

14 stu, 2024

 

Molekularna biologija, znanost koja proučava osnovne gradivne jedinice života, možda zvuči kao nešto izvan dosega dječjeg razumijevanja. No, kada se složeni pojmovi pojednostave i predstave kroz igru, ona može postati fascinantna, interaktivna i nadasve zabavna. U Baltazar znanstvenoj STEAM akademiji, cilj nam je približiti djeci kompleksne znanstvene teme na način koji će ih nadahnuti i potaknuti njihovu prirodnu radoznalost.

Molekularna biologija ne mora biti rezervirana samo za znanstvenike u laboratoriju – ona može postati igra koja pomaže djeci da razumiju svijet oko sebe. Primjerice, jednostavne aktivnosti poput izrade modela molekule DNA od LEGO kockica ili izrada jednostavnih mikroskopskih preparata mogu pomoći djeci da vizualiziraju ono što se događa na staničnoj razini. Kroz ove aktivnosti, djeca ne samo da stječu osnovna znanja o genetici, već razvijaju i vještine kritičkog razmišljanja i rješavanja problema.

Jedan od naših omiljenih eksperimenata uključuje izolaciju DNA iz voća, što djeca mogu raditi koristeći svakodnevne kućne potrepštine poput deterdženta i alkohola. Ovaj jednostavan eksperiment omogućuje djeci da doslovno “vide” DNA, onu istu molekulu koja sadrži upute za stvaranje svih živih bića. Kroz igru i interaktivne aktivnosti, djeca počinju shvaćati da molekularna biologija nije samo teorija iz knjiga, već znanost koja objašnjava kako funkcionira svijet oko nas.

Još jedan primjer su igre pamćenja, gdje djeca povezuju slike molekula, i dijeova stanica, a zatim uče o njihovim funkcijama u tijelu. Ovakvi zadaci ne samo da potiču znanstveno razmišljanje, već i razvijaju kognitivne sposobnosti. Iako ovi zadaci mogu zvučati zahtjevno, djeca kroz igru neprimjetno usvajaju osnovne znanstvene pojmove.

Naša akademija koristi principe ‘thinkeringa‘, što znači kombiniranje igre i učenja, odnosno aktivnog istraživanja i kreativnog razmišljanja. Djeca su prirodno sklona istraživanju, a mi im pružamo alat da kroz igru otkrivaju znanstvene koncepte, od molekularne biologije do kemije i fizike. Na taj način, molekularna biologija može postati dio njihove svakodnevice, baš kao i bilo koja druga igra, samo što ova igra otkriva tajne života.

Na kraju, cilj ovih aktivnosti nije samo educirati djecu o biologiji, već ih motivirati da postanu budući znanstvenici, inženjeri i inovatori. Kroz pristupačne i zabavne metode učenja, želimo im pokazati da je znanost svuda oko nas, spremna da je otkriju.

 

Posjetite nas u Baltazar znanstvenoj STEAM akademiji i uvjerite se kako znanost može postati igra koja će djeci otvoriti vrata u fascinantan svijet otkrića.